Veiksmīgi noslēdzies projekts "Demokrātija un iekļaušanās bibliotēkā"
Veiksmīgi noslēdzies projekts "Demokrātija un iekļaušanās bibliotēkā", atklājot jaunus ceļus un iespējas, kā Kuldīgas Galvenā bibliotēka var stiprināt sabiedrības līdzdalību un veicināt demokrātiskās vērtības.
Šis projekts, kas tika organizēts sadarbībā ar Kurzemes NVO centrs un ietilpst programmas "Eiropas izaicinājums 2024" (The Europe Challenge) ietvaros, ir sniedzis iespēju iedzīvotājiem izteikt savas domas un priekšlikumus par demokrātijas un iekļaušanās jautājumiem, radot platformu aktīvai sabiedriskai diskusijai un iesaistīšanās iespējām.
Programma "Eiropas izaicinājums" (The Europe Challenge) ietvēra dažādus posmus projekta realizācijā, kuru laikā notika arī ideju apmaiņa un tīklošanās Eiropas kontekstā. Kopumā šajā iniciatīvā piedalījās 57 bibliotēkas no 24 Eiropas valstīm.
No 17. līdz 19. martam notika pirmā reģionālā tikšanās Milānā, Itālijā, kur Kuldīgas Galvenās bibliotēkas sabiedrisko attiecību speciāliste Itija Vespere un Kurzemes NVO centra projektu vadītāja Juta Reķele sadarbojās ar citiem programmas dalībniekiem. Šī tikšanās deva iespēju izstrādāt projektu prototipus un dalīties pieredzē par iekļaujošo un demokrātisko vērtību attīstību bibliotēkās, veicinot jaunu ideju radīšanu un sadarbību starp dažādām institūcijām.
Aprīlī un maijā norisinājās projekta realizētās trīs diskusijas Kuldīgas Galvenajā bibliotēkā, kuras sniedza vērtīgu platformu viedokļu apmaiņai par sabiedrībā aktuāliem jautājumiem. Pirmajā diskusijā “Vai vientulība ir mūsdienu sabiedrības neredzamais plāns? Kopīgs ceļš uz vienotu sabiedrību”, 4. aprīlī, kuru vadīja sociālās uzņēmējdarbības līdere Inga Muižniece, tika izcelta vientulības problēma un tās ietekme uz fizisko un garīgo veselību. Šī diskusija rosināja dalībniekus dalīties savās pieredzēs un risinājumos, kas varētu mazināt šo sociālo problēmu.
Savukārt otrajā diskusijā “Ko es izdarīju nepareizi? Saruna par atklāšanos un viendzimuma ģimenēm sabiedrībā”, 26. aprīlī, kuru vadīja žurnālists Kārlis Streips, tika apspriesta viendzimuma ģimeņu realitāte, aicinot uz atvērtību un izpratni. Šī saruna veicināja konstruktīvu diskusiju par dažādām ģimenes struktūrām un to, kā sabiedrība var būt iekļaujošāka.
10. maijā norisinājās projekta noslēdzošā diskusija “Izglītība kā investīcija. Kā nezaudēt vēlmi iepazīt pasauli?”, kurā izglītības eksperte Inga Pāvula dalījās ar viedokļiem par mūžizglītības nozīmi. Diskusijas dalībnieki aktīvi izteica savas domas par to, kā saglabāt interesi par mācīšanos visā dzīves gaitā, un izcēla vietējo pieredzi, kas veicina mācīšanos un attīstību. Šie pasākumi ne tikai bagātināja diskusiju kultūru Kuldīgā, bet arī palīdzēja stiprināt saites starp kopienas locekļiem, veicinot demokrātiskās vērtības un līdzdalību.
3. augustā Kuldīgā norisinājās Demokrātijas festivāls, kur pirmo reizi tika izspēlēta unikāla citātu spēle "Literatūras iedvesmotas sarunas par sabiedrībā aktuālo", kas tika radīta projekta ietvaros. Šī spēle, apvienojot grāmatu citātus par svarīgām tēmām, piedāvā iespēju vēl vienkāršāk un efektīvāk uzsākt diskusijas par sociālo iekļaušanu, mācīšanos un citiem aktuāliem jautājumiem. Spēles dalībnieki var radoši un interaktīvi piedalīties sarunās, kas rosina dziļākas pārdomas par sabiedrībā svarīgām vērtībām. Spēle ir pieejama Kuldīgas Galvenajā bibliotēkā, piedāvājot ikvienam interesentam iespēju iesaistīties šajā unikālajā diskusiju formātā un padziļināt savu izpratni par svarīgām sociālajām tēmām.
No 25. līdz 27. septembrim notika programmas "Eiropas izaicinājums" dalībnieku noslēdzošā tikšanās Amsterdamā, Nīderlandē, kurā piedalījās arī Kuldīgas Galvenās bibliotēkas sabiedrisko attiecību speciāliste Itija Vespere. Trīs dienu garumā OBA publiskajā bibliotēkā tika organizētas diskusijas par bibliotēku nozīmi demokrātijas un sabiedrības labklājības veicināšanā, tostarp arī konference "Ja bibliotekāri vadītu Eiropu". Tikšanās laikā tika prezentēts arī Kuldīgas Galvenās bibliotēkas projekts "Demokrātija un iekļaušanās bibliotēkā", kas ir ieguvis ievērojamu atzinību gan vietējā, gan arī starptautiskā mērogā, kalpojot par iedvesmu citām Eiropas bibliotēkām.
Kuldīgas Galvenā bibliotēka turpinās izmantot iegūtās atziņas, lai stiprinātu kopienas līdzdalību un sekmētu aktīvas sabiedriskās diskusijas nākotnē.
“Eiropas izaicinājums” (The Europe Challenge) ir gadskārtēja programma, kas pulcē kopā bibliotēkas un kopienas visā Eiropā, lai risinātu aktuālas problēmas to vietējos reģionos. Programmu pirmo reizi izveidoja 2020. gadā Eiropas Kultūras Fonds un sadarbības partneri. „Eiropas izaicinājuma” īstenošana tiek atbalstīta ar Fondazione Cariplo, Skotijas bibliotēku un informācijas padomes un publiskiem finanšu līdzekļiem, kas piešķirti caur Anglijas Mākslas padomi.