MĒS NODROŠINĀM NEIEROBEŽOTU PIEEJU INFORMĀCIJAI
UN LABU LASĀMVIELU ATPŪTAI
Bibliotēkas paziņojumi:

Sandras Strēles izstāde “Mākslīgo Margrietiņu Lauks”

FOTO / VIDEO / PDF / POWERPOINT
drukāt
Sandras Strēles izstāde “Mākslīgo Margrietiņu Lauks”
No 5. jūlija līdz 18.augustam Kuldīgas mākslas namā skatāma Sandras Strēles izstāde “Mākslīgo Margrietiņu Lauks”.
Izstādē “Mākslīgo Margrietiņu Lauks” apskatāma mākslinieces jaunākā darbu sērija. Gleznojumi arvien vairāk turpina mijiedarboties ar objektiem un ekspozīcijas telpu, atgādinot gan iepriekš Strēles gleznās redzētus motīvus, gan iepazīstinot ar jauniem.
Izstādes centrālais tēls ir margrietiņas zieds, kas asociējas ar bērnības zīlēšanas spēli “mīl, nemīl”. Spēlētājs nonāk pie atbildes uz sev interesējošo jautājumu, plucinot pa vienai ziedlapiņai, un, protams, paliek tikpat lielā neziņā kā pirms jautājuma uzdošanas. Šķietami bezjēdzīgā spēle tomēr uz īsu un grūti apjaušamu mirkli sniedz spēlētājam pārliecību par izdarīto izvēli. Margrietiņa kā spēles kauliņš iezīmē gan jautājuma, gan atbildes neziņu, tādējādi kļūstot par paša notikuma apzīmētāju.
Neziņa caurvij nozīmīgākos notikumus cilvēka dzīvē. Izstādes darbi atklāj sievietes pārdomas par bērna ienākšanu viņas dzīvē un arī ģimenē, kā metaforu izmantojot milzīgu margrietiņu lauku. Lauku, kurā katrs zieds ir jautājums bez atbildes, taču spējīgs izlauzties cauri māju sienām, baseinu flīzēm, tramplīniem un pat lielākoties ikdienišķos negadījumos cietušiem dārza rūķiem. Margrietiņas izstādē izaug no melniem māju ķieģeļiem, tāpat kā jauns cilvēks gan tiešā, gan pārnestā nozīmē rodas tumsā.
Peldēšanas un peldēšanās motīvs, kas nolasāms gleznojumos, akcentē ūdens nozīmi cilvēka dzīvības procesu nodrošināšanā, kā arī norāda uz neziņas plūstošo dabu – pārdomājot to, kā iespējams kaut ko vēlēties, nespējot šo vēlmi līdz galam apzināties. Baseina tramplīna galā stāvošs dārza rūķis arvien vēl atrodas dilemmā – lēkt vai nelēkt. Mājas, pludmales un audeklu virsmas aizaug ar seniem augiem un sēnēm, apliecinot nostalģisko laika ritējumu un neizbēgami klātesošo samierināšanos ar šiem procesiem. Kāpnes turpina vest nezināmos augstumos un virzienos.
Vai mēģināt kāpt augstāk, lai ieraudzītu, kas slēpjas aiz brikšņiem, aizaugušās mājas vai mākoņiem, vai tomēr palikt ar abām kājām uz zemes? Varbūt uzvilkt peldamās pleznas un ienirt dziļāk, lai kārtējo reizi ūdenī ieraudzītu savu atspulgu?
Atsperties ar abām kājām un vienlaikus ar katru atsevišķi.
Izstādes atklāšana 05.07.2024. plkst. 17.00.
Izstādi atbalsta: Kuldīgas Mākslinieku rezidence, Kuldīgas novada pašvaldība un VKKF.
Izstādes norises vieta: Kuldīgas Mākslas nams (1905. gada iela 6, Kuldīga), ieeja izstādē bez maksas.